Jiřina Marešová


Klavírní spolupráce

Jiřina Marešová

Mezi nejzajímavějšími českými hudebními osobnostmi Jiřina Marešová zaujme mimo jiné šíří svých aktivit. Mezi nejlepší varhaníky se etablovala na poli staré i soudobé hudby, ale snad ještě výrazněji ve volné improvizaci, která je v současnosti těžištěm její tvorby. Je vyhledávanou komorní hráčkou a o své zkušenosti se dělí v rámci pedagogické práce. Varhany vystudovala na Pražské konzervatoři u prof. Josefa Popelky a na HAMU v Praze u doc. Jaroslava Tůmy. Za uvedení do světa improvizace vděčí prof. Jaroslavu Vodrážkovi. Ve studiu pokračovala na Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě prof. Wolfganga Zerera, v rámci doktorandského studia na pražské HAMU a na mnoha mistrovských kurzech (Německo, Francie, Rakousko, Polsko) zaměřených na stylovou interpretaci staré hudby a improvizaci. V současnosti působí pedagogicky na HAMU a na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, podílí se na edukačních programech České filharmonie.

Účast ve finále Mezinárodní soutěže ve varhanní improvizaci v rakouském Schläglu (2004) a v semifinále soutěže Pražské jaro (2006) stvrdily její výjimečnost. Koncertovala na významných hudebních festivalech (Smetanova Litomyšl, Teatrum Kuks, Prague Music Performance, Festival barokních umění Český Krumlov, Český varhanní festival, Orlicko-kladský varhanní festival, Varhany znějící apod.). Spolupracuje s vynikajícími sólisty (Simona Šaturová, Jana Semerádová, Vilém Veverka, Pavel Šporcl ad.), s významnými orchestry (Česká filharmonie, SOČR) a soubory (Collegium Marianum, Musica Florea, Hof-Musici, Praga Camerata, Ensemble Lucis ad.). Pro premiérové provedení nastudovala řadu děl současných českých skladatelů (I. Kurz, L. Matoušek, Z. Zahradník, I. Acher ad. Podílí se na uměleckých projektech s divadelními soubory (např. v pražském Národním divadle, Švandově divadle ad.), tanečníky (+420 people, historické tance) a výtvarníky.

V rámci projektu Historické varhany Čech a Moravy nahrává pro Český rozhlas, natočila přes desítku CD se sólovou, komorní i autorskou hudbou.